Zdjęcia studyjne znajdują zastosowanie w wielu obszarach reklamy, od mody po fotografie produktową. Zaaranżowanie sesji w studio pozwala stworzyć warunki zdjęciowe odzwierciedlające wizję artystyczną fotografa. Wyeliminowanie światła zastanego daje możliwość zapanowania nad światłem i cieniem na planie zdjęciowym a dobór teł zależy wyłącznie od inwencji twórczej fotografującego.

W Poznaniu działalność gospodarczą prowadzi wiele firm świadczących usługi fotograficzne. Część z nich dysponuje własnym studiem fotograficznym. Studio fotograficzne do wykonywania zdjęć osób zazwyczaj mieści się w pomieszczeniu o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych i wysokości przynajmniej 3,5 metra. Pomieszczenie musi być na tyle duże by zmieścić cały niezbędny sprzęt fotograficzny, oświetleniowy i pomocniczy, zostawiając wolny plan zdjęciowy i pole manewru dla fotografa. Jeśli w studio wykonuje się wyłącznie zdjęcia przedmiotów, nie musi być aż tak wysokie a jego powierzchnia może być mniejsza, za to zazwyczaj wymaga wyposażenia w dodatkowy sprzęt do fotografii bezcieniowej.

Podstawowym wyposażeniem każdego studio jest system zawieszenia teł, może być to minimalistyczny „trzepak” bardzo przydatny do teł tekstylnych, czyli przenośne zwieszenie pojedynczego tła lub zaawansowany system dla wielu teł kartonowych sterowanych serwomotorami. Kolejnym elementem wyposażenia jest sprzęt oświetleniowy złożony z zespołu lamp błyskowych z odpowiednimi modyfikatorami światła. Modyfikatory światła to przede wszystkim różnych rozmiarów parasolki, softboxy, czasze. Lampy mocuje się na statywach lub pantografach poruszających się na szynach przytwierdzonych do sufitu. Oprócz źródeł światła stosuje się także płaszczyzny odbijające lub rozpraszające światło czyli blendy i dyfuzory. Fotografia reklamowa produktów wymaga dodatkowego sprzętu bezcieniowego, do którego należą stół i namiot bezcieniowy bardzo popularne przy wykonywaniu zdjęć typu packshot.

O konieczności posiadania własnego aparatu fotograficznego wraz z kompletem obiektywów nawet nie trzeba wspominać bo to wydaje się oczywiste. Jak widać stworzenie własnego studio wiąże się z poważnymi inwestycjami, dlatego część niezależnych fotografów chcąc ograniczyć koszty, decyduje się na wynajęcie gotowego studio pod konkretne zlecenie.