Wodne Miasto – bo tak zwykło określać się Wenecję jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych i zarazem najbardziej rozpoznawalnych regionów nie tylko we Włoszech czy Europie, ale w ogóle na świecie. Samo w sobie stanowi bowiem turystyczny unikat bowiem jest jedynym miastem na kuli ziemskiej zbudowanym w całości na wodzie. Taki ewenement charakterystyczny jedynie dla włoskiego regionu sprawia, że rokrocznie przyciąga on do siebie niezliczone wręcz ilości turystów chcących na własne oczy przekonać się jak w praktyce wygląda owo miasto na wodzie. Trzeba przyznać, że tak w teorii jak i praktyce prezentuje się naprawdę okazale. Transport w Wenecji jest możliwy w zasadzie tylko na dwa sposoby – pieszo, bądź drogą wodną za pośrednictwem swoistego tramwaju wodnego zwanego vaporetto, będącego najpopularniejszym środkiem lokomocji w mieście.

Słynne gondole również są wykorzystywane chociaż bardziej jako atrakcja turystyczna niż powszechnie stosowany środek transportu. Ze względu na swój specyficzny charakter, unikalność i niezwykle bogatą architekturę Wenecja wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO co pokazuje jak istotny i wyjątkowy zarazem jest to region i jakie znaczenie ma jego ochrona w odniesieniu do tego co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. Miasto potrafi efektywnie korzystać z zainteresowania jakie wzbudza wśród turystów organizując liczne karnawały oraz imprezy mające sprawić by każdy odwiedzający Wenecję wyjechał stąd w pełni zadowolony. Niezwykłą popularnością cieszy się między innymi karnawał wenecki gdzie bardzo ważnym elementem ubioru bawiących się gości są maski.

Miasto słynie również z cyklicznie organizowanych festiwali filmowych, jak również eventów dotyczących sztuki współczesnej. Oprócz walorów wynikających z wodnego charakteru miasta, Wenecja zachwyca także mnogością zabytków, niezwykle bogatą pod względem kulturowym architekturą, oraz unikalną muzyką na kilka chórów (określana mianem szkoły weneckiej) jaka narodziła się w tutejszych kościołach. Wybierając się w podróż do Wenecji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Bazylikę św. Marka, pałac Dożów, wieżę zegarową czy też Most Westchnień. Z ciekawszych atrakcji turystycznych wrażenie robią także Plac św. Marka, Kanał Grande, Kościół San Giorgio Maggiore czy Dzwonnica św. Marka.

Ciekawostką jest również obecność synagog – włoskiej (Scuola Italiana), oraz hiszpańskiej. Bliskość Wenecji w stosunku do innych równie ciekawych pod względem turystycznym miast wchodzących w skład Wenecji Euganejskiej (region administracyjny, którego Wenecja jest stolicą) takich jak: Werona, Padwa, Mestre, Vicenza czy Bibione sprawia, że można z powodzeniem zwiedzić również wspomniane wyżej miasta. Wiele biur turystycznych uwzględnia nawet w swoich ofertach tereny ościenne, skupiając się na całym regionie, nie zaś wyłącznie na samej Wenecji. To jest z pewnością opcja dużo ciekawsza i warto o jej obecność dopytać, bowiem miasta takie jak Werona, Vicenza, czy Padwa również mają wiele do zaoferowania, dlatego podczas wizyty w Wodnym Mieście warto byłoby również i je odwiedzić.