Bardzo dużo osób zastanawia się w jaki sposób funkcjonują fundusze inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne istnieją w Polsce na dobrą sprawę około ćwierć wieku i co widać gołym okiem Polacy już nie patrzą na nie tak bardzo podejrzliwie jak to było jeszcze kilkanaście lat temu. Z jednej strony dużo rozpoznawalnych funduszy inwestycyjnych z tradycjami należy do banków których marki są w Polsce doskonale rozpoznawalne z drugiej podejrzliwość ludzi jest zdecydowanie uzasadniona ponieważ co jakiś czas w mediach słychać o dosyć konkretnych aferach finansowych takich jak Amber Gold i tym podobne instytucje.

Generalnie rzecz biorąc koncepcja inwestowania w fundusze inwestycyjne opiera się na tym iż inwestujący chce zarobić zdecydowanie więcej niż nędznych kilka procent które bez problemu wyciągnie na tak zwanej lokacie terminowej. Stopy procentowe w Polsce są aktualnie na najniższym poziomie w historii a inflacja czy też deflacja jest na poziomie błędu statystycznego tak więc prawie nie możliwym jest uzyskanie zadowalającego zysku z tego typu produktów finansowych. Na przeciw temu wychodzą właśnie fundusze inwestycyjne które najczęściej inwestują w akcje obligacje skarbu państwa a bardzo rzadziej w inne bardziej ryzykowne instrumenty finansowe takie jak opcje czy też kontrakty terminowe.

Fundusze ze względu na ryzyko oraz prawdopodobieństwo zarobienia ogromnych pieniędzy (lub ich stratę ) możemy podzielić na fundusze małego ryzyka średniego oraz fundusze agresywne gdzie czysto teoretycznie można najwięcej zarobić ale możemy ponieść również największą stratę która będzie dla nas niezwykle bolesna.