Gdy tylko na rynku pojawił się nowy produkt pożyczkowy w postaci szybkich pożyczek, niemal od razu wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród konsumentów. Produkt ten okazał się tym bardziej interesujący, że można go pozyskać na dwa różne sposoby, zależnie od tego, który wyda się klientowi wygodniejszy. Rzecz polega bowiem na tym, że o pożyczkę, opartą na tych samych zasadach można wnioskować na dwa różne sposoby.

Jednym z nich jest sposób „stacjonarny”, a więc odbywający się w najbliższej placówce instytucji pożyczkowej, drugi natomiast odbywa się za pośrednictwem Internetu dzięki czemu nie wymaga od wnioskodawcy osobistej obecności przy wnioskowaniu czy udzielaniu pożyczki. Można więc o pierwszej mówić jako o szybkiej pożyczce stacjonarnej, a o drugiej jako o szybkiej pożyczce online. Obie udzielane są przez pozabankowe instytucje kredytowe, które w praktyce mają o tyle niewiele wspólnego z bankami, że działają zdecydowanie szybciej, sprawniej i bardziej przejrzyście. Niezależnie od sposobu składania wniosku jaki wybierzemy możemy mieć pewność, że obie formy sprowadzają się do minimum formalności, bez przedstawiania zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy i innych dokumentów, które wymagane są przez banki przy udzielaniu pożyczek i kredytów bankowych. W tym punkcie pojawia się jednak pierwsza różnica między obiema formami zaciągania szybkich pożyczek. Otóż, jeśli udajemy się po taką do placówki instytucji pożyczkowej musimy zabrać ze sobą dowód osobisty. Stąd właśnie określenie pożyczka na dowód.

Przy pożyczkach online dowód osobisty nie jest nam potrzebny, chyba że nie pamiętamy zawartych w nim danych, które będziemy musieli wpisać w formularzu, a które na tymże dowodzie się znajdują. W praktyce więc, pożyczka online też jest „na dowód”, ale mniej dosłownie niż ta stacjonarna. Ponadto zarówno w przypadku pożyczki przez internet jak i tej zaciąganej w placówce instytucji kredytowej pieniądze można dostać bardzo szybko. W obu przypadkach na decyzję pożyczkową czeka się dosłownie kilka chwil. Z tym, że w placówce dostaniemy gotówkę do ręki, zaś gdy korzystamy z opcji online otrzymamy pieniądze przelewem na nasze konto. Tym, czym jeszcze różnią się te dwie formy pożyczania w ramach szybkich pożyczek jest to, że jeśli akurat wolimy mieć kontakt z pracownikiem instytucji i bardziej komfortowo czujemy się, gdy ktoś udziela nam informacji i wskazówek o usłudze, to zapewni nam to pożyczka stacjonarna. Korzystając z opcji online sami musimy się zapoznać z warunkami zarówno udzielania jak i spłaty pożyczki. Wszystkie potrzebne nam informacje znajdują się na stronie internetowej instytucji pożyczkowej, tak więc trzeba samodzielnie się z nimi zapoznać. Za opcją kontaktu z pracownikiem instytucji kredytowej bardziej obstawać będą z pewnością osoby starsze, przyzwyczajone do kontaktu z kimś, kto pomoże w wypełnieniu wniosku i wyjaśni szczegóły. Z kolei z pożyczki online nie boją się korzystać młodzi, którzy są już zaznajomieni z tego typu usługami bowiem z nowymi technologiami, komputerami czy Internetem mają do czynienia na co dzień.