Włosami wymagającymi specjalnej pielęgnacji oraz stylizacji są włosy cienkie. Niekiedy niewielka średnica włosa jest efektem niedoborów pokarmowych czy rozmaitych schorzeń ogólnoustrojowych, ale może wynikać po prostu z indywidualnych predyspozycji. Włosy cienkie powinny być pielęgnowane kosmetykami o lekkiej formule, gdyż obciążone będą wyglądały nieatrakcyjnie. Warto także zadbać o ich wzmocnienie, gdyż posiadacze cienkich włosów dotkliwi odczują każde ich osłabienie i nadmierne wypadanie.

Włosy cienkie – czyli jakie?

Włosy cienkie bardzo często mylone są z włosami rzadkimi. Oczywiście włosy mogą być jednocześnie cienkie i przerzedzone, ale bardzo często spotykana jest konfiguracja włosów cienkich, a jednocześnie gęstych. Gęstość jest bowiem wypadkową rozmieszczenia mieszków włosowych na określonej powierzchni skóry włosów, zaś średnica włosa wpływa na to, czy włos jest określany jako gruby czy cienki. O włosach cienkich mówimy zatem, gdy średnica włosa wynosi 0,03 – 0,04 mm. Dla porównania – włos gruby posiada średnicę dwukrotnie większą.

Pielęgnacja włosów cienkich – odżywiaj, ale nie obciążaj

Podstawą pielęgnacji włosów cienkich jest ich nawilżenie i dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, jednak unikać należy kosmetyków o ciężkich formułach. Idealne kosmetyki dla włosów cienkich to:

– szampony ziołowe na bazie tensydów roślinnych, które skutecznie oczyszczają włosy z zanieczyszczeń, pozostałości kosmetyków

– odżywki emolientowe nadające włosom połysk i sprężystość

Unikać należy kosmetyków zawierających alkohol, pochodne ropy naftowej, silikony. Włosy cienkie mogą źle reagować na kosmetyki proteinowe – są bowiem podatne na tzw. przeproteinowanie. Chodzi o kumulowanie się białek na powierzchni włosa, co sprzyja ich matowieniu i nadmiernej łamliwości.

Poza wyborem kosmetyku ważne jest właściwe jego użycie. Jeśli włosy cienkie źle reagują na użycie odżywki czy maski do włosów – można nieco zmodyfikować zasady ich użycia i stosować je przed umyciem włosów. Odżywkę stosujemy na same końce bądź od połowy długości włosów. Szampon rozcieńczamy na dłoni wodą i dopiero myjemy włosy. Każdą czynność wykonujemy delikatnie – mycie, aplikowanie odżywki i jej spłukiwanie, rozczesywanie włosów powinny być wykonane tak, aby nie szarpać włosów i ich nie plątać.

Właściwa stylizacja

Włosy cienkie źle znoszą aplikację kosmetyków do stylizacji, gdyż obciążają one nadmiernie włosy. W przypadku stylizacji warto ograniczyć się zatem jedynie do odrobiny olejku zaaplikowanego na końcówki włosów. Dobrze jest także wybrać odpowiednie cięcie – wtedy wystarczy wysuszyć włosy z głową w dół, aby zyskać pożądaną objętość włosów. Najlepsze dla włosów cienkich jest strzyżenie o dolnej linii w kształcie litery V. Proste cięcie jak i nadmierne cieniowanie włosów nie będą wyglądać korzystnie.

Włosy cienkie nie lubią przesuszenia, gdyż szybko odpowiedzą nadmierną łamliwością i rozdwajaniem końcówek. Jeśli zatem konieczne jest użycie suszarki – to tylko z chłodnym nawiewem.

Gęste włosy od zaraz

Najszybszym sposobem na natychmiastowe zagęszczenie włosów jest użycie nanowłókien do włosów. Takie preparaty zawierają włókna keratynowe o mikroskopijnej średnicy, które doskonale przylegają do struktury włosa pogrubiając go – ale bez niepożądanego obciążenia włosów. Dzięki takiemu optycznemu zagęszczeniu osoby o cienkich, ale także przerzedzonych włosach mogą cieszyć się od zaraz nienagannie wyglądającą fryzurą.

Możliwość dopasowania kolorystycznego, odporność na działanie czynników zewnętrznych, bezpieczeństwo stosowania i brak ryzyka alergii czynią z nanowłókien DrHair.pl zagęszczanie włosów rozwiązanie idealne. Nanowłókna keratynowe sprawiają, że każdy może cieszyć się doskonale wyglądającą fryzurą bez konieczności oczekiwania na efekty drogich i inwazyjnych kuracji pogrubiających i zagęszczających włosy.