Niezwykle interesującą opcją dla tradycyjnych domów od jakiegoś czasu są drewniane domu. Drzewo zostało najbardziej odpowiednim tworzywem na konstrukcję budynku mieszkalnego, jaki dostaliśmy od przyrody. Drewniane domy są mało kosztowne w montażu, naturalne, a ich wybudowanie bywa sporo sprawniejsze niż domu z cegły.

W budynku postawionym z bali drewnianych jest bardzo przyjemny klimat, zimową porą budynek jest ogrzany, a letnią porą zapewnia miły chłodzik. Drzewo wyśmienicie chroni przed chłodem, przez co ogrzanie drewnianego domu nie jest bardzo drogie. Jest parę rodzajów budowy drewnianych domów. W Tatrach panują budynki postawione z pełnych drewnianych bali, stylistyką odwołujące się do zakopiańskich tradycji. Są one niezwykle solidne, można spotkać konstrukcje które mają wiek, gdzie nie zauważymy żadnych zniszczeń. Zwiększającą się sławą cieszyć się zaczynają domy drewniane zrobione w kanadyjskim systemie. Budynki zrobione w tym systemie posiadają szkieletową budowę. Na robionych tradycyjnie fundamentach budowany jest szkielet z drewna, zrobiony z drzewa świerkowego lub sosnowego.

Konstrukcja jest obijana z zewnątrz i w środku wykończeniowymi materiałami, przykładowo płytami OSB i deskami, a między nie montowana jest termiczna izolacja. Przez to budowla staje się łatwa w montażu i lekka, a równocześnie odporna na chłody.