Bardzo duże codzienne tempo życia, stres i przemęczenie sprawiają, iż rosnąca liczba osób zaczyna doświadczać problemów w życiu osobistym i zawodowym, zaczynają się choroby takie jak lęki, depresje i nerwice. Osoby w takiej sytuacji przeważnie są znacznie mniej produktywni w zawodowej pracy, a ich kłopoty osobiste mogą się odbijać na życiu codziennym, zwłaszcza na najbliższych.

Zaniedbane stany depresyjne i lękowe mogą się zwiększać i niekiedy być wręcz groźne, z tego też powodu istotne jest, żeby ludzie, którzy takie dolegliwości mają nie krępowały się zapytać o poradę lekarza. Szczęśliwie rosnąca liczba ludzi ma świadomość z faktu, że w sytuacjach tego typu najrozsądniej może nam pomóc psycholog. Najbardziej trudne bywa podjęcie decyzji i zapisanie się na pierwsze spotkanie. W czasie psychologicznej konsultacji określane są oczekiwania i potrzeby pacjentów, a dodatkowo ustala się przebieg dalszego leczenia. Niekiedy potrzeba kilku spotkań, a niekiedy wymagana bywa dłuższa terapia indywidualna, wszystko w zależności od tego, jak duże są potrzeby leczonego i w jakiej sytuacji aktualnie jest.

Najbardziej ważne jest to, że ludzie, którzy przełamią się i zadzwonią do psychologa, z reguły przy jego pomocy leczą się ze swoich kłopotów. Z tego też powodu istotne bywa, aby psychoterapia traktowana nie była jako rzecz wstydliwa, a jako nadzieja na wyeliminowanie własnych kłopotów i problemów. Niekiedy potrzeba parę spotkań, aby zweryfikować życiowe podejście, nabyć umiejętność pokonywania przeciwności i być lepszym człowiekiem.