Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu, tzw. tritlen, naturalnie występująca w atmosferze np. w warstwie ozonowej, gdzie ma za zadanie neutralizację szkodliwego promieniowania ultrafioletowego pochodzącego ze słońca. Powstaje również podczas wyładowań atmosferycznych w czasie burzy. W większych stężeniach jest dla człowieka toksyczny, gdyż jest silnym utleniaczem, ale w przypadku odpowiedniego wykorzystania świetnie nadaje się do celów dezynfekcyjnych i oczyszczających.
Można zastosować ozon jako środek dezynfekujący do wody pitnej, wody do mycia warzyw, owoców, a także do mycia ciała. Stosowany jest także do dezynfekcji instalacji klimatyzacyjnych, pomieszczeń, ubrań czy mebli oraz wszędzie tam, gdzie grzyby i pleśnie powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Jak to działa? Otóż trzyatomowa forma tlenu jest bardzo nietrwała i szybko ulega rozpadowi do tradycyjnej dwuatomowej formy. Gdy potraktujemy wodę ozonem, wykorzystamy jego właściwości utleniające i doprowadzimy do jej oczyszczenia i zdezynfekowania. Usunięte zostaną bakterie, pleśnie i grzyby, a częściowo także inne zanieczyszczenia o charakterze chemicznym jak np. pozostałości pestycydów. Po zakończonym zabiegu ozonowania wodę pozostawiamy na kilkanaście minut do odstania tak, aby mieć pewność, że ozon nie tylko zdezynfekował wodę, ale sam także uległ rozpadowi do formy zwykłego tlenu i nie stanowi żadnego zagrożenia.

Do przeprowadzenia zabiegu ozonowania najlepiej nadają się naczynia szklane, ewentualnie plastikowe (do żywności), natomiast nie zaleca się używania naczyń metalowych, emaliowanych czy aluminiowych. Woda ozonowana zachowuje swoje właściwości tylko przez pewien czas i należy pamiętać, że może ulec powtórnemu skażeniu, gdyż ozon w przeciwieństwie np. do chloru szybko ulega rozpadowi, pozostawiając wodę całkowicie czystą, ale podatną na wtórne zanieczyszczenie. W związku z powyższym zaleca się wykonywanie ozonowania wody kilka do kilkunastu godzin przed jej wykorzystaniem, a woda poddana dezynfekcji kilka dni wcześniej może już odbiegać poziomem czystości od świeżo ozonowanej.

Sam zabieg ozonowania wymaga zastosowania profesjonalnego ozonatora wody, czyli jak w wypadku ozonatora AquaSwim, urządzenia wytwarzającego ozon w postaci gazu. Urządzenie takie zaopatrzone jest w przewody umożliwiające wprowadzanie ozonu do naczynia z wodą i automatycznie wtłacza przygotowywany gaz do wody. Przebiega to podobnie jak napowietrzanie wody, z tym że z wykorzystaniem trójatomowej formy tlenu. Jest to bardzo pozytywny sposób na oczyszczenie wody z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, stosowany do uzdatniania wody do picia albo na przykład na basenach.