Są takie ligi, o których mówi każdy – jedną z nich jest niewątpliwie Premier League, czyli najwyższa klasa rozgrywkowa w Anglii, która nieustannie, bez wyjątku pochłania i zwraca na siebie oczy całego świata. Co ją wyróżnia? Technika, szybkie tempo, bijący od niej angielski upór i zawziętość, co w rezultacie daje nam pokaz niemal nie z tej ziemi. Jeśli jeszcze nie wiesz nic o Premier League, a nie chcesz w towarzystwie przyjaciół-kibiców wyjść na ignoranta, koniecznie przeczytaj nasze zestawienie.

Najlepsza liga świata

Jest najlepsza, ponieważ stać ją na to. Liga angielska to najbogatsza liga na świecie, przyciąga wielu sponsorów, a Ci za sobą przyciągają coraz lepszych piłkarzy, którzy na Wyspach mogą zrobić rewelacyjną karierę. Pod względem finansów przebić angielskie kluby mogą tylko najlepsze zespoły z Hiszpanii czy Niemiec (ewentualnie z Chin lub USA, ale tam piłkarze wolą pojechać na emeryturę).

Rokrocznie zespoły angielskie biją się o koronę najlepszego zespołu w Europie w ramach Ligi Mistrzów. To tylko formalność, żeby dostać się do play-offów, a przecież zdarzały się i takie sezony, kiedy w finale naprzeciwko siebie stawały dwa angielskie kluby.

Najpiękniejszy puchar na świecie

Zwycięstwo w lidze to nie tylko pieniądze, ale również możliwość postawienia na półce czegoś, co wartość ma niepodważalną – mistrzowskiego pucharu. Misternie wykonany, ozdobiony koroną i półszlachetnymi kamieniami waży niemal 25 kilogramów i mierzy ponad 70cm. To taki „must-have” dla każdego angielskiego klubu. Zazwyczaj jest srebrny, ale zdarzyła się też i złota wersja. Otrzymał ją Arsenal w 2004 roku za rozegranie sezonu bez żadnej porażki!

Najlepsze angielskie kluby

Bez wątpienia do grona najlepszych klubów w ostatnich latach trzeba zaliczyć Chelsea Londyn, Manchaster United, Manchaster City, Arsenal, Liverpool i Tottenham. Tylko w ostatnim sezonie hegemonia tych zespołów została zachwiana, ponieważ 25-kilogamowy puchar za Mistrzostwo Kraju odebrał zespół Leicester City.

Od kiedy w 1992 roku powstała Premier League, aż 13 razy (!) na pierwszym miejscu podium stawali piłkarze Manchasteru United. Co więcej, do sezonu 2013/2014 Czerwone Diabły nie schodziły z podium! Żaden inny zespół nawet nie zbliżył się do tego wyniku.

Najwięksi skandaliści w Europie

Tabloidy w Anglii zaliczane są do najbardziej agresywnych, nic więc dziwnego, że na światło dzienne często wychodzą brudy i skandale z udziałem piłkarzy, który na Wyspach czczeni są niczym Rodzina Królewska. Same skandale stały się już również pewną stałą w Premier League.

Najsłynniejszym love-ratem (czyli mężczyzną zdradzającym żonę) był Ashley Cole, mąż piosenkarki Cheryl. Poza żoną miał całą, bardzo długą listę kochanek. Wywlekające nowe romanse piłkarza tabloidy całkowicie zniszczyły go w oczach kibiców. Słynny był również skandal dotyczący Ryana Giggsa, który przez 8 lat miał romans z żoną swojego brata.

Słynny konflikt w reprezentacji Anglii między Johnem Terrym a Waynem Bridgem również dotyczył kobiet. Terry wdał się w romans z ówczesną dziewczyną kolegi, a ich późniejszą niechęć do siebie było dobitnie widać na boisku. Hasło „łączy nas piłka” z pewnością do nich nie pasowało.

 

Liga angielska w serwisie sportowym laczynaspasja.pl