Jaki stan upojenia alkoholowego zagraża życiu? Jakie są nietypowe reakcje ludzi na alkohol? Zobaczcie, jak reaguje organizm człowieka na poszczególną porcję alkoholu we krwi.

0,3 < 0,5 promila – potykasz się i jesteś w dobrym nastroju

Przy takim upojeniu alkoholem tracimy równowagę i cieszymy się z byle czego, czyli dopada nas euforia. Obniża się nasz krytycyzm, gorzej widzimy i gorzej słyszymy.

Ciekawostka – przy 0,5 promila osoba pod wpływem alkoholu traci zdolność dostrzegania ruchomych świateł aż o 1/3. Również opóźnia się i osłabia jej zdolność dostrzeganie przedmiotów w obwodzie pola widzenia.

0,5 < 0,7 promila – tracisz refleks i dużo mówisz

Osłabia Ci się refleks. Tracisz sprawność ruchową. Pobudzasz się i dużo mówisz. Tracisz samokontrolę. Błędnie oceniasz swoje możliwości, czyli zaczyna Ci się trochę wydawać, że jesteś Batmanem czy kimś w tym rodzaju, czyli że masz dużą moc. Taka postawa zaczyna być niebezpieczna, gdy wsiadasz za kółko…

Ciekawostka – czy wiecie, że dziennie na polskich drogach ginie aż 7 osób? Przyczyną większości wypadków jest alkohol.

0,7 < 2,0 promila – myślisz nielogicznie i wszystko Cię drażni

Poważne zaburzenia sprawności i koordynacji duchowej. Alkohol w tej dawce obniża także Twój próg bólu oraz obniża sprawność intelektualną, czego przejawem są błędy w logicznym rozumowaniu. Zaczynasz wyciągać złe wnioski, reagujesz z opóźnieniem oraz dużo rzeczy Cię drażni. Zachowujesz się agresywnie, szybciej bije Ci serce i wzrasta ciśnienie krwi. Jeśli takie sytuacje się powtarzają, wówczas wiadomo, że oto przyszedł czas na udanie się do ośrodka leczenia  uzależnień terapiakobiet.pl zapewniającego wielotorowy program działania.

Ciekawostka – charakterystyczne dla tego stadium upojenia alkoholowego jest pobudzenie seksualne.

2,0 < 3,0 promila – reagujesz powoli i chce Ci się spać

Zaczynasz bełkotać, czyli pojawiają się zaburzenia mowy. Chwiejesz, chce Ci się spać. Pojawia się tzw. chód na szerokiej podstawie. Nie kontrolujesz własnych zachowań. Twoje ruchy są nieskoordynowane.

Ciekawostka – w tym stadium upojenia zaczynasz bardzo powoli mówić i chodzić.

3,0 < 4,0 promila – śpisz pod mostem

Spada ciśnienie krwi i obniża się temperatura ciała. Odczuwasz zaburzenia świadomości, czyli leżysz gdzieś na ławce w parku i zapominasz o całym świecie. W tym stanie możesz też pogrążyć się w śpiączce.

Ciekawostka – ten stan upojenia charakteryzuje się zanikiem odruchów fizjologicznych, czyli na przykład nie kontrolujesz oddawania moczu w miejscu publicznym.

> 4,0 promila – śpisz i trudem oddychasz

To bardzo poważny stan. Znajdujesz się w głębokiej śpiączce i masz problemy z sercem i z oddychaniem. To stan zagrożenia życia.

Ciekawostka – śmiertelność w ostrych zatruciach alkoholem etylowym wynosi 2,5 %, a w przypadku tzw. zatruć mieszanych, czyli łączenia alkoholu z lekami wzrasta jeszcze bardziej. Z kolei w przypadku zatrucia tzw. alkoholami niekonsumpcyjnymi (np. denaturatem, spirytusem salicylowym, wodą brzozową czy wodą kolońską) śmiertelność przekracza nawet… 20%! Po alkohole niekonsumpcyjne sięgają często nałogowi alkoholicy, gdy zabraknie im wina, wódki czy piwa.

Inne, nietypowe reakcje na alkohol

Reakcje na alkohol mogą być fizjologiczne, ale nie tylko. Wiele zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji organizmu. Wiele zależy też od stanu zdrowia psychicznego osoby pijącej oraz od rodzaju alkoholu i szybkości picia.

Czasami zdarza się, że organizm reaguje na niewielką dawkę alkoholu tzw. upiciem patologicznym. Upicie patologiczne jest stanem krótkotrwałej choroby psychicznej. Czasami występuje w postaci podobnej do padaczki a czasami pojawiają się omamy, urojenia i iluzje. Człowiek w tym stanie nie sprawia wrażenia nietrzeźwego, przeżywa jednak silny lęk. Jest agresywny i dopuszcza się czynów karalnych. Następnego dnia człowiek często nie pamięta tego, co robił pod wpływem alkoholu.

Inną nietypową reakcją na alkohol jest stan tzw. upicia powikłanego. Charakteryzuje się stan ten zerwaniem kontaktu z rzeczywistością.

Jeszcze inną reakcją jest tzw. złożona postać upicia zwykłego występująca wówczas, gdy na osobę będącą pod wpływem alkoholu zadziała bodziec w postaci urazu psychicznego, czyli na przykład gdy taka osoba otrzyma przykrą wiadomość albo gdy uderzy się w głowę. Dochodzi wówczas do pobudzenia ruchowego i zachowań agresywnych.