Szukając interesującego miejsca na wakacyjny wypoczynek, spędzenie urlopu, podróży poślubnej, czy po prostu realizację podróżniczych pasji warto zastanowić się nad drugim co do wielkości miastem Hiszpanii jakim jest Barcelona. Stolica Katalonii (wspólnoty autonomicznej) położona w północno-wschodniej części kraju nad Morzem Śródziemnym pod względem atrakcji turystycznych powinna bez problemu sprostać wymaganiom nawet najbardziej wybrednych pasjonatów krajoznawczych wycieczek. Region o klimacie śródziemnomorskim z ciepłą, słoneczną pogodą przez większość roku ma do zaoferowania znacznie więcej słynne na całym świecie piaszczyste plaże Costa Brava i nieskazitelnie czysta woda. Barcelona to nie tylko wypoczynek, to również ogromne bogactwo kulturowe, specyficzny klimat tutejszej społeczności, przywiązanie do tradycji. Jednym słowem, Barcelona ma wszystko by sprawić, że wizyta w tym miejscu pozostanie w pamięci na całe życie.

Miasto słynie z licznych atrakcji turystycznych, największe wrażenie budzi niewątpliwie miejscowa architektura pełna monumentalnych budowli z poprzednich epok, jak również urokliwych, ciasnych uliczek idealnie wpisujących się w typowy, hiszpański krajobraz. Nie sposób przejść obojętnie chociażby wobec słynnej La Rambla – alei łączącej plac Kataloński z miejscowym portem wzdłuż, której rozsianych jest na wolnym powietrzu wiele barów i restauracji. Jedną z największych atrakcji miasta, którą również koniecznie trzeba zobaczyć jest La Boqueria, kryta hala targowa powstała w XIX wieku stanowiąca w chwili obecnej niemalże obowiązkowy punkt wizyty zorganizowanych grup wycieczkowych. Jednak prawdziwym symbolem Barcelony jest inna budowla, zaprojektowana w stylu gotyckim przez samego Antoniego Gaudiego Sagrada Familia – świątynia pokutna Świętej Rodziny, która szczególnie nocą prezentuje się znakomicie.

Styl gotycki jest w ogóle powszechnie obecny w Barcelonie, widać to na przykładzie wielu innych budowli, między innymi Katedry św. Eulalii, Kościoła Santa Maria del Mar, czy też Barri Gotic, czyli Dzielnicy Gotyckiej, gdzie znajdziemy szereg rozmaitych krużganków, jak również liczne muzea. Wartymi odwiedzenia są również Pałac Muzyki Katalońskiej oraz Szpital Św. Krzyża i Św. Pawła, a także słynny klasztor Montserrat znajdujący się na wzgórzu o tej samej nazwie nieopodal miasta. Będąc w Barcelonie nie sposób również przejść obojętnie wobec miejsca, które co prawda z kulturą jako taką ma niewiele wspólnego, ale za to w chwili obecnej jest chyba największą wizytówką miasta i zarazem największym powodem do dumy.

Mowa oczywiście o Camp Nou, słynnym stadionie piłkarskim, jednym z największych w Europie (niespełna 100 tysięcy miejsc), na którym gra i święci triumfy zdecydowanie najlepszy klub piłkarski świata w ostatnich kilku latach, oraz jeden z najlepszych w historii tej dyscypliny – FC Barcelona. Nawet osoby nie interesujące się na co dzień piłką nożną są pod wrażeniem atmosfery jaka panuje wokół tego klubu, nazywanego nie bez przyczyny Dumą Katalonii. Mecze z udziałem FCB stają się lokalnym świętem, w mieście wszyscy żyją futbolem i bieżącymi wynikami, co sprawia, że bardzo łatwo podchwycić niezwykły klimat jaki wiąże się z tego rodzaju emocjami. Wizyta na stadionie Camp Nou dla wielu turystów stanowi jeden z najlepiej wspominanych momentów całego pobytu w stolicy Katalonii. Legenda głosi, iż tylko w tym miejscu kobieta jest w stanie zrozumieć miłość mężczyzny do futbolu, więc drodzy panowie – jeśli chcecie przekonać swoją partnerkę do piłki nożnej, zabierzcie ją najpierw do Barcelony!