Miasto zakochanych, bo tak też zwykło się określać stolicę Francji jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez turystów europejskich miast. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem Paryż sam w sobie ma bardzo wiele do zaoferowania. Usytuowany nad malowniczą Sekwaną stanowi nie tylko polityczne, ale również ekonomiczne, a jeszcze bardziej kulturalne centrum kraju. Wszystko to sprawia, że do stolicy Francji rokrocznie ściągają tłumy turystów, a wybudowana w 1889 roku Wieża Eiffel’a stała się prawdziwą wizytówką i dumą państwa, jednym z najbardziej rozpoznawalnych tworów architektonicznych świata. Paryż od zawsze przyciągał do siebie wybitne osobistości, inspiracji szukali tu wielcy pisarze (między innymi Adam Mickiewicz), malarze (Vincent van Gogh, Edgar Degas, Pablo Picasso), czy kompozytorzy (Wolfgang Amadeusz Mozart, Giuseppe Verdi).

Do Paryża ściągały największe osobistości, obywały się tu najważniejsze bale, imprezy, jednym słowem – stolica Francji stanowiła przed długi czas stolicę kulturalną Europy. Niezwykle silna pozycja tego ośrodka widoczna jest również w dzisiejszych czasach. Paryż pełni między innymi rolę światowego centrum mody, licznie reprezentacje mają tu również architekci, bankowcy, czy ogólnie rzecz biorąc artyści. Miasto ma bez wątpienia swój niepowtarzalny klimat, wyniesiony jeszcze z poprzednich epok, dający odczuć atmosferę tzw. wyższych sfer.

Wyjątkowość stolicy Francji znajduje jednak potwierdzenie w szeregu innych kwestii o równie istotnym znaczeniu. Przede wszystkim chodzi tu o nieocenione wręcz bogactwo kulturowe widoczne na przykładzie licznych zabytków, budowli, muzeów stanowiących mieszankę kilku epok. Z turystycznego punktu widzenia Paryż ma bardzo wiele do zaoferowania o czym rokrocznie przekonuję się kilkadziesiąt milionów osób odwiedzających tłumnie kraj Trzech Muszkieterów. Do największych atrakcji turystycznych stolicy Francji, których nie wolno przegapić należy z pewnością zaliczyć wspomnianą na początku Wierzę Eiffel’a, jak również Katedrę Notre-Dame, Łuk Triumfalny, Bazylikę Sacre Coeur, Hotel Lambert czy sławny kabaret Moulin Rouge.

Nie należy też przejść obojętnie wobec Kościoła Saint-Sulpice, Ratuszu Paryskiego, czy Pałacu Elizejskiego. Ponadto obowiązkowym celem wizyty każdego turysty powinny być również sławne paryskie muzea, takie jak: Luwr, Muzeum d’Orsay, Centre Georges Pampidou, czy też Muzeum Augusta Rodina. Wspomniane zabytki stanowią jedynie niewielką cześć spośród wszystkich, które należałoby zobaczyć będąc z wizytą w Paryżu. Bogactwo architektoniczne miasta jest wręcz nieocenione, a warto również dodać, że uzupełniają je dodatkowo liczne budowle znajdujące się na obrzeżach miasta, w tym między innymi: Pałac wersalski, Bazylika Saint-Denis oraz Stade de France – największy stadion we Francji, na którym wielokrotnie swe mecze rozgrywa także piłkarska reprezentacja Trójkolorowych mająca w swojej kolekcji tytuły mistrzów świata i Europy.

Mając to wszystko na uwadze można z całą dozą pewności stwierdzić, iż pod względem atrakcji turystycznych Paryż mieści się w ścisłej czołówce miast europejskich, dlatego też wizyta w tym mieście jest jak najbardziej godna polecenia – tym bardziej, że zarówno pod względem kosztów, które są dosyć niskie, jak i dostępnych połączeń komunikacyjnych jest to również jedna z najlepszych ofert jakie znajdziemy w katalogach biur podróży.