Złoto jest bez wątpienia jednym z najbardziej pożądanych metali na świecie. Oczywiście nie chodzi o jego artystyczne wcielenia w postaci biżuterii którą tak bardzo kochają kobiety na całym świecie ale przede wszystkim o jego walory inwestycyjne. Nie żyliśmy w tych czasach ale kiedyś złoto było podstawowym środkiem płatniczym i tak na prawdę to dzięki złotu mamy dzisiaj do czynienia z pieniądzem papierowym (oraz pieniędzmi bitymi z metali – czyli monetami) oraz co tu dużo mówić z pieniądzem elektronicznym.

Kiedyś każdy jeden dolar który znajdował się w obiegu musiał mieć swoje pokrycie w złocie. Kiedy lobby bankowe miało co raz to więcej do powiedzenia postanowiono iż na każdy dolar który znajduje się w obiegu w skarbcach może się znajdować dwa razy mniej złota niż dotychczas. Z biegiem czasu różnica ta pogłębiała się co raz bardziej i w dzisiejszych czasach to już na prawdę ze świecą można szukać krajów których waluty mają pokrycie w złocie. Prawdopodobnie takiego państwa nawet nie ma a jeśli istnieje to znaczenie jego i tej waluty jest na prawdę marginalne. Oczywiście istnieją kraje takie jak dla przykładu podamy tutaj Szwajcarię która ma jednak tylko częściowe pokrycie w złocie ale jako ciekawostkę można dodać że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych Frank Szwajcarski miał stu procentowe pokrycie w złocie.

Jednak lobby bankowe skutecznie wybiło rządzącym pomysł aby Frank miał stu procentowe pokrycie w złocie – tutaj ciekawostka jak pokazują badania opinii publicznej zdecydowana większość Szwajcarów chce aby Frank miał stu procentowe pokrycie w złocie.