Z roku na rok zwiększa się liczba nowych firm gospodarczych. Bardzo duża część z nich to firmy, które zatrudniają do dziesięciu pracowników. Chętnie też zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą. Dlaczego decydujemy się na taki krok? Z jakich powodów rezygnujemy z pracy na etacie i idziemy na swoje?

Własna działalność – niezależność i praca na swój własny rachunek

Nie każdy jest stworzony do pracy na etacie. Dla wielu z nas praca od 8:00 do 16:00 – w sztywnych ramach jest niezmiernie męcząca. Kiedy mamy dość pracy etatowej podejmujemy odważny krok i otwieramy własną firmę. Własna działalność to niezależność – pracujemy w najodpowiedniejszym dla siebie miejscu, przyjmujemy zlecenia, które chcemy, współpracujemy na takich warunkach jakie nam naprawdę odpowiadają.

Często jednak jesteśmy zachłyśnięci wizją pracy na swoim, że zapominamy o dużej odpowiedzialności jaka wiąże się z prowadzeniem swojej firmy. To my odpowiadamy za kontakty z klientami, my odpowiadamy za właściwą realizację wszystkich zleceń. Poza tym musimy pilnować wszelkich kwestii formalnych związanych z własnym biznesem – faktury, umowy, rozliczenia, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów itd. W tym ostatnim jednak możemy sobie pomóc – wystarczy zaufać fachowcom. Biura rachunkowe i księgowi freelancerzy oferują swoje usługi. Z pomocy można korzystać cały czas lub doraźnie.

Co jest ważne przy prowadzeniu własnego biznesu?

Własna działalność to duża odpowiedzialność. Właściciel firmy musi być przede wszystkim odpowiedzialny i zmotywowany. Musi być także odporny psychicznie – prowadzenie działalności często wiąże się ze stresem związanym z terminami i ważnymi zobowiązaniami. Jeśli jednak odważymy się i wejdziemy w ten dość trudny świat związany z własnym biznesem z pewnością będziemy mieli mnóstwo satysfakcji.