Australopitek to ssak naczelny z rodziny człowiekowatych, który, według paleontologów, żył w we wschodniej oraz w południowej i centralnej Afryce. Było to około 5 i pół miliona lat temu, a więc bardzo dawno, długo przed tym, zanim po naszej planecie zaczął chodzić Homo Sapiens Sapiens, czyli człowiek rozumny. Co jeszcze wiadomo o Australopiteku? Czy rzeczywiście można go uznawać za potomka człowieka, czy raczej nie?

Australopitek – dlaczego jest interesujący?

Niektórzy paleontolodzy zaliczają Australopiteki do odrębnej grupy, będącej boczną gałęzią ewolucyjną nie mającą żadnego związku z człowiekiem. Przedstawiciele archeologii alternatywnej mówią wręcz, iż zupełnie jest brak dowodów na to, jakoby Australopiteki miały związek z ludźmi. Niemniej jednak trzeba przyznać, iż owe ssaki są bardzo interesujące. Interesujemy się nimi między innymi z tego powodu, że są one swego rodzaju hybrydami, czyli istotami granicznymi. Są bardziej wyprostowane niż małpy, ale głowę nadal mają trochę małpią. W dodatku nie ma pewności co do tego, czy rzeczywiście są naszymi przodkami.

Mocne zęby i szczęki

Wiadomo na pewno, że Australopiteki żyły kilka kilka milionów lat temu w Afryce wschodniej. Konkretnie był to obszar zwany Wielkimi Rowami Afrykańskimi. Paleontolodzy, antropolodzy i inni naukowcy doszukują się właśnie w Afryce wschodniej kolebki ludzkości. Ostatecznie Australopiteki wyginęły ok. 1 miliona lat temu.

Czym cechowały się owe człowiekowate małpy? Na pewno miały mocne szczęki i mocne zęby. Ale już brakowało im długich kłów. Z kolei ich stopy przystosowane były do chodzenia w pozycji pionowej, a więc tak, jak u człowieka.

Istota o płaskiej twarzy

Co ciekawe, równolegle z Australopitekami żył również innych gatunek ssaka naczelnego homo platyops. Naukowcy spierają się, czy jest on przodkiem człowieka. Gatunek ten miał płaską twarz. Zwany jest on również człowiekiem kenijskim o płaskiej twarzy. Miał dość duży mózg, ale miał ten wiele wspólnych cech z Australopitekami. Być może w najbliższym czasie dowiemy się jeszcze innych rzeczy i poszerzymy swoją wiedzę na temat paleontologi oraz poznamy prawdziwego przodka człowieka.