Analiza kolorystyczna wyodrębnia cztery typy kolorystyczne. Dwa z nich będą chłodne, a dwa ciepłe. Do ciepłych typów kolorystycznych zaliczymy tzw. wiosnę i jesień.

Jesienny typ kolorystyczny będzie podobnie jak wiosenny zawierał przewagę ciepłych elementów. Jednak porównując te dwa typy z łatwością stwierdzimy, że jesień jest bardziej intensywna i wyrazista niż wiosna. Analizując typ jesienny pod kątem koloru włosów, oczu i cery dojdziemy do następujących wniosków:

cera jesieni może być biała, przybierać odcienie beżu, może przechodzić nawet beż z dużą domieszką tonów różowych lub szarych. Może mieć odcień kremowy lub jasnego beżu. Często spotykamy także jesienie z cerą oliwkową.

Oczy mogą być brązowe, ciemnobrązowe, piwne, jasnopiwne, zielone, ciemnozielone, zielone z żółtymi i brązowymi plamkami, niebieskie z żółtymi i brązowymi plamkami, a nawet turkusowe.

Włosy jesieni również spotkamy w wielu odcieniach. Mogą być brązowe, złotobrązowe, ciemnobrązowe, kasztanowe, rude, rudobrązowe. Czasem przybierają odcień jasnego lub ciemnego złocistego blondu. Zdarza się, że są intensywnie jasnorude.

Jesień jest powszechnie występującym typem kolorystycznym w naszym kraju. Często mylona jest z wiosną, która również jest ciepłym typem kolorystycznym. Jeżeli mamy wątpliwości, czy jesteśmy jesienią, czy wiosną, pamiętajmy, że jesień jest bardziej wyrazista, nasycona. Wiosna jest natomiast bardzo delikatna. W obydwu przypadkach polecana jest złota biżuteria i złote ozdoby, które dobrze komponują się z ciepłą karnacją.